Eşka - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Eşka Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça aşkāl أشكال z "biçimler" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça şkl kökünden gelen şakl شكل z "biçim" sözcüğünün çoğuludur. Daha fazla bilgi için şekil maddesine bakınız.
Fransızca escalope "ince et dilimi" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Fransızca escale "pul, kabuk" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Germence yazılı örneği bulunmayan *skǣlā, skalō "kabuk, özellikle deniz kabuğu, balık pulu" sözcüğünden alıntıdır.
Fransızca eschatologie veya İngilizce eschatology "kıyamete dair söylem" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca ésχatos έσχατος z "son, nihayet" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için +loji maddesine bakınız.
İngilizce escalation "(adım adım) tırmanmak veya tırmandırmak" sözcüğünden türetilmiştir. İngilizce sözcük İngilizce escalade "bir duvar veya kaleye merdiven dayayarak tırmanma" sözcüğünden +tion sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük İtalyanca aynı anlama gelen scalata sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük İtalyanca scala "merdiven, basamak" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için iskele maddesine bakınız.
Nescafé "hazır kahve markası" ticari markasından alıntıdır. (İlk kullanımı: 1938 İsviçre.) Bu sözcük Nestlé "İsviçreli süt ürünleri firması" ticari markasından türetilmiştir. Bu sözcük Henri Nestlé "Alman asıllı İsviçreli girişimci (1814-1890)" özel adından türetilmiştir. Daha fazla bilgi için kafe maddesine bakınız.
Farsça pēşkaş پيش كش z "küçüğün büyüğe verdiği hediye, özellikle bir göreve atanma karşılığı hükümdara verilen bahşiş" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça pēş kaşīdan پيش كشيدن z "öndelemek, takdim etmek" deyiminden türetilmiştir. Bu sözcük Farsça pēş پيش z "ön" ve Farsça kaşīdan, kaş- كشيدن, كش z "çekmek" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için peşin, keş1 maddelerine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 6 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.