Domus - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Domus Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

İngilizce domain "mülk, birinin egemenliğinde bulunan şey veya yer, internette bir siteye tahsis edilmiş IP adresi, bu adresin etiketi olan ad" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Eski Fransızca demeine "mülk" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Geç Latince dominicum "mal sahibinin doğrudan tasarruf ettiği mülk" sözcüğünden alıntıdır. Geç Latince sözcük Latince dominus "ev sahibi, patron" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Latince domus "ev" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için dam2 maddesine bakınız.
Fransızca dame "hanımefendi, bayan" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince domina "ev sahibesi" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Latince domus "ev, hane" sözcüğünün dişil (müennes, feminine) halidir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *domos biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *dem- kökünden türetilmiştir.
Fransızca aynı anlama gelen domestique sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince domesticus "hane halkına ait" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince domus "ev, hane" sözcüğünden +ikos sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için dam2 maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 3 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.