Dolandır - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Dolandır Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça crbz kökünden gelen carbazat جربزة z "hilekârlık, dolan" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça curbuz جربز z "hilekâr, dolandırıcı" sözcüğünün murabba (dörtlü) masdarıdır. Bu sözcük Farsça gurbuz گربز z sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için gürbüz maddesine bakınız.
Arapça mkr kökünden gelen makkār مكّار z "hilebaz, dolandırıcı" sözcüğünden türetilmiştir. Arapça sözcük Arapça makara مكر z "kandırdı, dolandırdı" fiilinin meslek adıdır.
Farsça dolāb دولاب z "1. su çarkı, 2. her türlü mekanik çark, hile, dolandırıcılık, 3. kiler, erzak deposu" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça dol دول z "kova " (NOT: Bu sözcük Aramice/Süryanice dwal, dawlā דְּוַל, דַוְולָא z "kova, sulama çarkı, sulama düzeneği" sözcüğünden alıntıdır. Aramice/Süryanice sözcük Akatça aynı anlama gelen dālu veya dalū sözcüğü ile eş kökenlidir. Akatça sözcük Akatça dālu "dönmek, dolanmak" fiilinden türetilmiştir. ) ve Farsça āb آب z "su " sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için devlet, ab maddelerine bakınız.
Farsça gurbuz گربز z "hilekâr, dolandırıcı, kıvrak zekâlı, becerikli, cüretli" sözcüğünden alıntıdır.
Bu arama sonucu toplam 4 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.