Dinleti - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Dinleti Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça fṣl kökünden gelen faṣl فصل z "1. ayırma, bölme, 2. bölüm, dönem, zaman aralığı, mevsim, bir eserin veya müzik dinletisinin her bölümü" sözcüğünden alıntıdır.
Arapça smˁ kökünden gelen samāˁ سماع z "dinleme, dinleti, konser" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça samaˁa سمع z "işitti, dinledi" fiilinin masdarıdır.
Arapça samāˁ سماع z "dinleme, dinleti" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için sema2 maddesine bakınız.
Arapça samāˁī سماعى z "dinleti, konser" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça smˁ kökünden gelen samāˁ سماع z sözcüğünün nisbet halidir. Daha fazla bilgi için sema2 maddesine bakınız.
Fransızca concert "1. birlikte müzik çalma veya şarkı söyleme [esk.], 2. müzik dinletisi" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İtalyanca aynı anlama gelen concerto sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için konçerto maddesine bakınız.
Fransızca récital "dinleti, şiir okuma, tek kişilik konser" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca réciter "yüksek sesle okumak, şiir söylemek" fiilinden +alis sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen recitare fiilinden alıntıdır. Latince fiil Latince citare "çağırmak, yüksek sesle konuşmak" fiilinden re+ önekiyle türetilmiştir.
Fransızca sonate "klasik Batı müziğinde bir form" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İtalyanca sonata "1. seslendirme, dinleti [esk.], 2. klasik Batı müziğinde bir form" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince ve İtalyanca sonare "seslendirmek" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Latince sonum "ses" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için sonar maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 7 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.