Dice - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Dice Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Yeni Yunanca lavráki λαβράκι z "bir balık türü, dicentrarchus labrax" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca lábraks λάβραξ z "yırtıcı bir balık türü, muhtemelen bir balık türü, dicentrarchus labrax" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca lábros λάβρος z "yırtıcı, aç gözlü" sözcüğünden türetilmiştir.
Fransızca appendicite "kör bağırsak iltihabı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca appendice "1. eklenti, zeyl, 2. kör bağırsak" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Latince appendix "sarkan şey, kuyruk" sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Latince appendere "ucundan sarkıtmak, ekli olmak" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Latince pendēre "sarkıtmak" fiilinden ad+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için pandantif maddesine bakınız.
Fransızca diction "söyleyiş biçimi, ifade" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen dictio sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince dicere, dict- "söylemek" fiilinden +tion sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için dikte maddesine bakınız.
Fransızca dicter "1. kelimeleri tane tane söyleyerek yazdırmak, 2. buyurmak" fiilinden alıntıdır. Fransızca fiil Latince dictare "bildirmek, buyurmak" fiilinden alıntıdır. Bu sözcük Latince dicere, dict- "söylemek" fiilinin tekrarlanan eylem (frequentative) halidir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *deik- "parmağıyla işaret etmek, belirtmek, belirlemek, adını koymak" biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için dijital maddesine bakınız.
Fransızca indice "gösterge" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen index, indic- sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için endeks maddesine bakınız.
Fransızca codifier "kuralları sistemli olarak belirlemek" fiilinden alıntıdır. Fransızca fiil Geç Latince codificare fiilinden evrilmiştir. Bu sözcük Latince codicem facere deyiminden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için kod, faktör maddelerine bakınız.
Fransızca condition "1. koşul, şart, 2. mevcut şartların tümü, durum, hal" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince condicio "üzerinde anlaşmaya varılan şey, sözleşmenin hükümleri" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Latince condicere "sözleşmek" fiilinden +tion sonekiyle türetilmiştir. Latince fiil Latince dicere, dict- "söylemek" fiilinden con+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için dikte maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 7 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.