Denta - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Denta Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Fransızca ve İngilizce indentation "diş izi gibi girinti, tipografide bir satırın içerlek dizilmesi" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Geç Latince indentare "diş geçirmek" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Latince dens, dent- "diş" sözcüğünden türetilmiştir.
Fransızca irrédentisme "yabancı ülke yönetimindeki soydaşları gerekçe ederek yayılma siyaseti" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İtalyanca aynı anlama gelen irredentismo sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük İtalyanca terra irredenta "kurtarılmamış (vatan toprağı)" deyiminden +ism sonekiyle türetilmiştir. İtalyanca deyim Latince irredemptus "geri alınmamış" sözcüğünden evrilmiştir. Latince sözcük Latince redimere "geri almak" fiilinden in+2 önekiyle türetilmiştir. Latince emere, empt- "almak" sözcüklerinin bileşiğidir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *em- "almak" biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için prim maddesine bakınız.
Fransızca occidental "Batıya ait, Batılı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Geç Latince aynı anlama gelen occidentalis sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince occidens "batan (güneş), batı" sözcüğünden +alis sonekiyle türetilmiştir. Latince sözcük Latince occidere "düşmek, batmak, ölmek, telef olmak" fiilinden +ens sonekiyle türetilmiştir. Latince fiil Latince cedere, cess- "gitmek" fiilinden ob+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için aksesuar maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 4 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.