Dengeli - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Dengeli Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça ˁdl kökünden gelen iˁtidāl إعتدال z "dengeli olma, orta yolu izleme" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için adl maddesine bakınız.
Arapça wzn kökünden gelen mawzūn موزون z "dengeli, ölçülü" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için vezin maddesine bakınız.
Arapça ˁdl kökünden gelen muˁtadil معتدل z "ılımlı, mülayim, dengeli" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça iˁtidāl إعتدال z "orta yolu izleme, denge ile davranma" sözcüğünün iftiˁāl vezni (VIII) failidir. Daha fazla bilgi için itidal maddesine bakınız.
Fransızca déduction "çıkarsama, tümdengelim" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen deductio sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince deducere, deduct- "sevketmek, -den götürmek, sonuç çıkartmak" fiilinden +tion sonekiyle türetilmiştir. Latince fiil Latince ducere, duct- "sevketmek" fiilinden de+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için dük maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 4 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.