Dengeleme - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Dengeleme Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça ˁdl kökünden gelen ˁādil عادل z "denge gözeten, adaletli" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ˁadl veya ˁadālat عدل/عدالة z "dengeleme, adil olma" sözcüğünün failidir. Daha fazla bilgi için adl maddesine bakınız.
Arapça ˁdl kökünden gelen ˁadl عدل z "1. dengeleme, adil olma, hak gözetme, 2. adalet" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça aynı anlama gelen ˁadālat عدالة z sözcüğü ile eş kökenlidir.
Arapça swy kökünden gelen istiwā إستوا z "eşitleme, dengeleme" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça sawiya "eşit idi" fiilinin iftiˁāl vezni (VIII) masdarıdır. Daha fazla bilgi için seviye maddesine bakınız.
Arapça wzn kökünden gelen muwāzanat موازنة z "dengede olma" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça wazn وزن z "tartma, dengeleme" sözcüğünün mufā'alat vezni (III) masdarıdır. Daha fazla bilgi için vezin maddesine bakınız.
Arapça ˁdl kökünden gelen taˁdīl تعديل z "düzeltme, dengeleme, ayarlama" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça aynı anlama gelen ˁdl عدل z sözcüğünün tefˁîl vezni (II) masdarıdır. Daha fazla bilgi için adl maddesine bakınız.
Arapça swy kökünden gelen taswiyat تسوية z "eşitleme, dengeleme" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça sawiyat سوية z "eşitlik" sözcüğünün tefˁîl vezni (II) masdarıdır. Daha fazla bilgi için seviye maddesine bakınız.
Fransızca compenser "telafi etmek, dengelemek" fiilinden alıntıdır. Fransızca fiil Latince compensare "terazinin karşı kefesine eşit ağırlık koymak, dengelemek" fiilinden alıntıdır. Bu sözcük Latince pensare "tartmak" fiilinden con+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için pansiyon maddesine bakınız.
İngilizce equaliser "eşitleyici, ses dengeleme aygıtı" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce to equal "eşitlemek" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Latince aequalis "eşit" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Latince aequus "denge, eş" sözcüğünden +alis sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için egale maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 8 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.