Davas - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Davas Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Farsça kīn كين z "garaz, düşmanlık" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) kēn "kan davası, öç" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Avesta (Zend) dilinde kaēnā- "kan bedeli" sözcüğü ile eş kökenlidir. Avestaca sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *kʷoi-nā- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *kʷei-1 "kan bedeli ödemek, kan davası gütmek" kökünden türetilmiştir.
İngilizce claim "iddia, tazminat davası" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Eski Fransızca clamer "çağırma, yüksek sesle söyleme, iddia etme" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen clamare sözcüğünden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için reklam maddesine bakınız.
İngilizce penalty "1. her çeşit ceza, 2. futbolda ceza atışı" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Fransızca pénalité "hukuk dilinde ceza" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Geç Latince aynı anlama gelen poenalitas sözcüğünden alıntıdır. Geç Latince sözcük Latince poena "bir suça karşılık ödenen cereme, ceza, kan bedeli" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Eski Yunanca poinē ποινη z "kan bedeli, kısas, cereme" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *kʷoi-nā- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *kʷei- "kan bedeli ödemek, kan davası gütmek" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için kin maddesine bakınız.
Fransızca revanche "1. intikam, 2. sporda bir yenilgi üzerine yapılan ikinci karşılaşma" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Geç Latince revindicare "intikam" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Latince vindicare "öç almak, kan davası gütmek" fiilinden re+ önekiyle türetilmiştir. Latince fiil Latince vindex, vindic- "davacı, kan davacısı" sözcüğünden türetilmiştir.
Bu arama sonucu toplam 4 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.