Düz- - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Düz- Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Eski Türkçe tüz sözcüğünden evrilmiştir. Eski Türkçe sözcük Eski Türkçe tür- "dizmek, sıraya koymak" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için düz- maddesine bakınız.
Eski Türkçe tüz- "dizmek, düzeltmek, düzenlemek" fiilinden +Ik sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için düz- maddesine bakınız.
Farsça cuwāl dūz جوال دوز z "çul iğnesi" deyiminden alıntıdır. Farsça deyim Farsça cuwāl جوال z "çul" ve Farsça dūz دوز z "dikiş iğnesi" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: Farsça sözcük Farsça dūχtan, dūz- دوختن, دوز z "dikmek" fiilinden türetilmiştir. ) Daha fazla bilgi için çuval maddesine bakınız.
Türkçe düz- fiilinden +In sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için düz- maddesine bakınız.
Türkçe düz- fiilinden +AnAk sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için düz- maddesine bakınız.
Türkçe düz sözcüğünden +Ay sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için düz- maddesine bakınız.
Türkçe düz- "düzenlemek, tanzim etmek, terkip etmek" fiilinden +gIn sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için düz- maddesine bakınız.
Türkçe düzle- fiilinden +Im sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için düz- maddesine bakınız.
Türkçe düzme "sahte" sözcüğünden +çA2 sonekiyle türetilmiştir. Türkçe sözcük Türkçe düz- fiilinden +mA sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için düz- maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 9 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.