Culum - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Culum Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Farsça rāzyāne رازيانه z "şifalı özelliğinden dolayı halk hekimliğinde kullanılan bir bitki, foeniculum vulgare, arapsaçı" sözcüğünden alıntıdır.
Fransızca appareil "cihaz, mekanizma" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen appariculum sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Latince apparatum "hazırlanmış şey, düzenek" sözcüğünün küçültme halisidir. Daha fazla bilgi için aparat maddesine bakınız.
Fransızca baguette "çubuk" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İtalyanca bacchetta "çubuk, değnek, baston" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen baculum sözcüğünün küçültme halisidir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *bak- "baston, asa" biçiminden evrilmiştir.
Fransızca éjaculation "(aniden ve keskin şekilde) fışkırtma" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen eiaculatio sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince iaculari "(mızrak veya ok) fırlatmak" fiilinden +tion sonekiyle ex+ önekiyle türetilmiştir. Latince fiil Latince iaculum "mızrak" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Latince iacere, iact- "atmak" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için jet maddesine bakınız.
Fransızca échantillon "nümune" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Geç Latince yazılı örneği bulunmayan *scandaculum "ölçü, ölçek" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Latince scandere "basamak çıkmak, tırmanmak" fiilinin küçültme halisidir. Daha fazla bilgi için iskele maddesine bakınız.
Fransızca spectaculaire veya İngilizce spectacular "seyirlik, gösterişli, muhteşem" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince spectaculum "gösteri, seyirlik şey" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Latince specere, spect- "bakmak, gözlemek" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için spekülasyon maddesine bakınız.
Fransızca spéculation "1. gözetleme, gözlemleme, fırsat kollama [esk.], 2. fiyat hareketlerinden yararlanmak amacıyla alıp satma, 3. tahmin ve teori üzerinden akıl yürütme" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince speculari "gözetlemek" fiilinden +tion sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Latince speculum "gözetleme yeri, bakanak" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Latince specere, spect- "bakmak, gözetlemek" fiilinden +ul+ sonekiyle türetilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *spek- kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için ispiyon maddesine bakınız.
Fransızca vasculaire "damarlara ilişkin" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince vasculum sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Latince vas "bir sıvıyı tutan her türlü kap, tas, çanak" sözcüğünün küçültme halisidir. Daha fazla bilgi için vazo maddesine bakınız.
İngilizce secular "1. asra ait, 2. dine değil dünyaya ait, dünyevî" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Latince aynı anlama gelen saecularis sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince saeculum "1. insan ömrü (arkaik), 2. nesil, kuşak, çağ, devir, asır" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *sai-tlo- "insan ömrü" biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *sai-2 kökünden türetilmiştir.
İtalyanca scandaglio "deniz derinliğini ölçmeye mahsus düğümlü ip, ölçek" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük Geç Latince yazılı örneği bulunmayan *scandaculum "ölçek" sözcüğünden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için eşantiyon maddesine bakınız.
Yeni Latince bacillus "çubuk şeklinde bakteri" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1853 Ferdinand Cohn, Alm. botanikçi (1828-98).) Latince sözcük Latince baculum "çubuk, değnek, baston" sözcüğünün küçültme halisidir. Daha fazla bilgi için baget maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 11 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.