Contra - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Contra Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Latince contra "zıtlık bildiren edat, zarf ve fiil öneki" sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *kom-tra- biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için con+ maddesine bakınız.
İtalyanca contra veya Fransızca contre "karşı, zıt" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince contra "karşı, zıt (edat ve önek)" sözcüğünden evrilmiştir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *kom-tra- biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için contra+ maddesine bakınız.
Fransızca contrebasse "bir müzik aleti" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İtalyanca contrabasso "1. nota dizisinin en pes perdesi, 2. herhangi bir enstrüman ailesinin en pes üyesi" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük İtalyanca basso sözcüğünden contra+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için bas1 maddesine bakınız.
Fransızca contre-filet "'fileto karşısı', bir et kesimi" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca filet sözcüğünden contra+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için fileto maddesine bakınız.
Fransızca contre-pied "ters ayak" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca pied "ayak" sözcüğünden contra+ önekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen pes, ped- sözcüğünden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için pedi+ maddesine bakınız.
Fransızca contre-plaque "zıt yönde tabakaların birbirine yapıştırılmasıyla elde edilen ahşap malzeme" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca plaque "tabaka" sözcüğünden contra+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için plak1 maddesine bakınız.
Fransızca contraste "karşıtlık, zıtlık" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İtalyanca aynı anlama gelen contrasto sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Geç Latince contra-stāre "karşı durmak, zıt olmak" fiilinden türetilmiştir. Geç Latince fiil Latince stāre, stāt- "durmak" fiilinden contra+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için istasyon maddesine bakınız.
Fransızca contre-attaque veya İngilizce counter attack "karşı-hücum, özellikle futbolda" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Fransızca attaque "hücum" sözcüğünden contra+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için atak2 maddesine bakınız.
Fransızca contrôle "denetim" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca contrôler "denetlemek" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Geç Latince contra rotulare "iki defteri kıyaslayarak tahkik etmek" deyiminden evrilmiştir. Geç Latince deyim Latince rotulus "kâğıt rulosu, defter, özellikle muhasebe defteri" sözcüğünden contra+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için rulo maddesine bakınız.
Fransızca contrepoint "'karşı nota', çok sesli müzikte bir yöntem" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Geç Latince aynı anlama gelen contrapunctus sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince punctus "nokta, müzikte nota" sözcüğünden contra+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için puan maddesine bakınız.
İtalyanca contratto "sözleşme" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük Geç Latince aynı anlama gelen contractus sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Geç Latince contractare "birlikte yapmak, ortaklık kurmak" fiilinden türetilmiştir. Geç Latince fiil Latince tractare "gütmek, sürdürmek" fiilinden con+ önekiyle türetilmiştir. Latince fiil Latince trahere, tract- "çekmek, sürmek" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için traktör maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 12 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.