Cilas - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Cilas Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça ḳṭˁ kökünden gelen muḳāṭaˁat مقاطعة z "ayrılma, ayrışma, yabancılaşma" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ḳaṭˁ قطع z "kesme" sözcüğünün mufā'alat vezni (III) masdarıdır. Daha fazla bilgi için kat2 maddesine bakınız.
Fransızca gomme à laque "sakız-cila, rhus vernicifera ağacının reçinesinden elde edilen mobilya cilası" deyiminden alıntıdır. Fransızca deyim Fransızca gomme "sakız, lastik" (NOT: Bu sözcük Latince gummi "acacia nilotica ağacından elde edilen yapışkan sakız" sözcüğünden evrilmiştir. Latince sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen kómmi κόμμι z sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Mısır dilinde aynı anlama gelen kmj-t sözcüğünden alıntıdır. ) ve Fransızca laque "cila" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için lak1 maddesine bakınız.
Fransızca augée "kapçık içinde tutulan şey, müstahzarat, tırnak cilası" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca auge "kap, çanak" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen alveus sözcüğünden evrilmiştir.
Bu arama sonucu toplam 3 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.