Casa - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Casa Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça csm kökünden gelen casāmat جسامة z "büyüklük, hacimlilik, cüsse" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça casuma جسُم z "büyük idi, yer kapladı" fiilinin masdarıdır. Bu sözcük Arapça cism جسم z sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için cisim maddesine bakınız.
Arapça csr kökünden gelen casārat جسارة z "cesur olma, ataklık" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça casara جسر z "bir dere veya vadiyi geçti, atıldı, girişti, risk aldı" fiilinin masdarıdır.
Arapça csd kökünden gelen casad جسد z "kadavra, ölü gövde" sözcüğünden alıntıdır. (NOT: Arapça sözcük Aramice/Süryanice aynı anlama gelen gūşdā גושדא z sözcüğü ile eş kökenlidir. ) Bu sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) gōşt "insan ve hayvan eti" sözcüğünden alıntıdır. Orta Farsça sözcük Avesta (Zend) dilinde gav gen. gauş- "sığır" sözcüğünden türetilmiş olabilir; ancak bu kesin değildir. Daha fazla bilgi için cisim maddesine bakınız.
Arapça ncs kökünden gelen nacāsat نجاسة z "bulaşma, bulaşıklık, pislik" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça nacusa نجُس z "pis ve bulaşık idi" fiilinin masdarıdır.
Fransızca casaque "Ruslara özgü düğmesiz kısa yün giysi" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İtalyanca aynı anlama gelen casacca sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Casacco "Kazak, Güney Rusya akıncıları" özel adından türetilmiştir. Bu sözcük Türkçe kazak "saçı kazınmış kimse, asker, akıncı" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için kazak1 maddesine bakınız.
İtalyanca casino "1. kulübe, evcik, 2. müzikli lokanta" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük İtalyanca casa "ev" sözcüğünün küçültme halisidir. Bu sözcük Latince casa "baraka, kulübe" sözcüğünden evrilmiştir.
Bu arama sonucu toplam 6 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.