Card - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Card Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Farsça çārṭāḳ چار طاق z "'dört kemer', dört kemer veya dört ayak üstünde duran çatı, divanhane" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça çār چار z "dört" ve Farsça ṭāḳ طاق z "kemer, tak" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için çehar, tak1 maddelerine bakınız.
Fransızca baldaquin "dört ayak üstüne bir çatıdan oluşan gölgelik, çardak" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İtalyanca baldacchino "1. Bağdadî, Bağdat'a özgü (esk.), 2. dört ayak üstüne bir çatıdan oluşan gölgelik, çardak" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük İtalyanca Baldacco "Bağdat (esk.)" özel adından türetilmiştir. Bu sözcük Arapça Baġdād özel adından alıntıdır.
Arapça crd kökünden gelen carīd جريد z "kabuğu soyulmuş hurma dalı, sırık" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça card جرد z "soyma, kabuğunu sıyırma" sözcüğünün sıfatıdır.
Arapça ḳāḳullat قاقلّة z "sıcak ülkelerde yetişen bir baharat, elettaria cardamomum" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice ḳāḳūlā קקולא z sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Akatça aynı anlama gelen ḳāḳullu sözcüğünden alıntıdır.
Fransızca cocarde "bükülmüş kâğıttan yapılan rozet" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Fransızca coquart "horoz, horoz ibiği" sözcüğünden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için koket maddesine bakınız.
Fransızca bathyscaphe "bir tür denizaltı aygıtı" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1946 A. Piccard, Fr. denizaltı araştırmacısı.) Fransızca sözcük Eski Yunanca bathýs βαθύς z "derin" ve Eski Yunanca skáphē σκάφη z "gemi" sözcüklerinin bileşiğidir.
Yeni Yunanca anginára αγκινάρα z "enginar, cynara scolymus" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca kinára veya kynára κινάρα/κυνάρα z "yaban enginarı, cynara cardunculus" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Farsça ve Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) aynı anlama gelen kangar sözcüğü ile eş kökenlidir.
Yeni Yunanca skathí σκαθί z "bir tür ötücü kuş, carduelis spinus" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen skánthos σκάνθος z sözcüğünden evrilmiştir.
Fransızca cardiaque "kalbe ilişkin" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen kardiakós καρδιακός z sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için kardiyo+ maddesine bakınız.
Fransızca ve İngilizce sadece bileşiklerde görülen cardio+ "kalp" parçacığından alıntıdır. Fransızca parçacık Eski Yunanca kardía καρδία z "kalp" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *kerd- biçiminden evrilmiştir.
Farsça ve Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) kangar كنگر z "yabani enginar, cynara cardunculus" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen kinára veya kynára κινάρα z sözcüğü ile eş kökenlidir. Daha fazla bilgi için enginar maddesine bakınız.
Fransızca péricarde "kalbi çevreleyen zar" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca perikárdios περικάρδιος z "kalbin etrafı" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca kardía καρδία z "kalp" sözcüğünden peri+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için kardiyo+ maddesine bakınız.
Fransızca scénario "bir tiyatro eseri veya filmin sahnelerini tarif eden metin" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İtalyanca aynı anlama gelen scenario sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük İtalyanca scena "sahne" sözcüğünden türetilmiştir. İtalyanca sözcük Eski Yunanca skēnē σκηνή z "1. çadır, çardak, gölgelik, 2. tiyatroda sahne" sözcüğünden alıntıdır.
Fransızca tachycardie "kalp atışının hızlanması" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca taχýs ταχύς z "hızlı" ve Eski Yunanca kardía καρδία z "kalp" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için takometre, kardiyo+ maddelerine bakınız.
Farsça kūşk veya kōşk كوشك z "çardak şeklinde yüksek bina veya oda, cihannüma, kasr" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) kōşk "kule, saray" sözcüğünden evrilmiştir.
Fransızca électrocardiographe veya İngilizce electrocardiograph "kalp elektriğini kaydeden cihaz" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için elektrik, kardiyo+, +graf maddelerine bakınız.
Fransızca hangar "korunak, çardak [esk.], uçak deposu" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Germence yazılı örneği bulunmayan *haimgard- sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için home maddesine bakınız.
Fransızca cardinal "1. başlıca, en önemli, merkezi, 2. Katolik kilisesinde bir makam" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince cardinalis "başlıca, en önemli" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince cardo, cardin- "mihver, eksen, kutup" sözcüğünden +alis sonekiyle türetilmiştir.
Fransızca chauvin "aşırı milliyetçi kimse" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Nicolas Chauvin "Hyppolite ve Théodore Cogniard'ın Cocarde Tricolore (1831) adlı vodvil gösterisinde aşırı milliyetçi karakter" özel adından türetilmiştir.
İngilizce sim card "cep telefonu kartı" deyiminden alıntıdır. İngilizce deyim İngilizce subscriber identity module "abone kimlik modülü" sözcüğünün kısaltmasıdır.
İtalyanca pergola "çardak, özellikle üstü sarmaşıkla kaplı koridor şeklinde geçit" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük Latince pergula "çatı saçağı, sbalkon, sundurma" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Latince pergere, perrect- "ileri çıkmak, devam etmek" fiilinin küçültme halisidir.
Bu arama sonucu toplam 21 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.