Buland - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Buland Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça lbs kökünden gelen iltibās إلتباس z "anlamı belirsiz veya karışık olma, bulanıklık" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça iltabasa "karmakarış oldu, belirsizleşti, bulandı" fiilinin iftiˁāl vezni (VIII) masdarıdır. Bu sözcük Arapça labasa "karıştırdı" fiilinin iftiˁāl vezni (VIII)idir. Daha fazla bilgi için libas maddesine bakınız.
Arapça silāḥ سلاح z ve Farsça şōr2 شور z "iyi kullanan" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: Bu sözcük Farsça şōrīdan شوريدن z "1. bulandırmak, karıştırmak, 2. yıkamak, 3. çalışmak, bir işte başarılı olmak " fiilinden türetilmiştir. ) Daha fazla bilgi için silah maddesine bakınız.
Farsça ve Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) buland بلند z "yüksek" sözcüğünden alıntıdır. (NOT: Farsça sözcük Avesta (Zend) dilinde barəzant- "yükselen, yüksek" sözcüğü ile eş kökenlidir. Bu sözcük Avesta (Zend) dilinde barəz- "yüksek" sözcüğünden türetilmiştir. ) Daha fazla bilgi için balâ maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 3 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.