Boynuzlu - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Boynuzlu Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça ḏū-l-ḳarnayn ذوالقرنين z "iki-boynuzlu, Kuran'da efsanevi bir kişi" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ḏū ذو z "sahibi, li" ve Arapça ḳarnayn قرنين z "iki boynuz" sözcüklerinin bileşiğidir. Arapça sözcük Arapça ḳarn قرن z "boynuz" sözcüğünün ikil (tesniye, dual) halidir. Daha fazla bilgi için zü+, karine1 maddelerine bakınız.
Yeni Yunanca karavída καραβίδα z "küçük istakoz veya büyük karides" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen kārabís, karabid- καραβίς, καραβιδ- z sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca kārabos καραβος z "1. istakoz, deniz böceği, 2. bir tür boynuzlu böcek" sözcüğünün küçültme halisidir.
Yeni Yunanca órkinos όρκινος z "ton balığı, torik" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Latince orca sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca óryks, oryg- όρυξ, ορυγ- z "1. sivri uçlu bir alet, 2. tek boynuzlu efsanevi deniz yaratığı, bir tür balina" sözcüğü ile eş kökenlidir.
İngilizce aynı anlama gelen reindeer sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Norsça (Vikingce) hreinn "geyik" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Germence yazılı örneği bulunmayan *hraina- "'boynuzlu', geyik" biçiminden evrilmiştir. Germence biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *krei-na- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *ker-1 "kafatası, boynuz" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için korna maddesine bakınız.
Yeni Yunanca keratâs κερατᾶς z "boynuzlu, pezevenk, kaltaban" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Yeni Yunanca kératon κέρατον z "boynuz" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için kerata2 maddesine bakınız.
Çağatayca sözcük, Ad halinde (iki yaşayışlılar) kurbağa, zafda, kurbaka anlamına gelir. Eski Türkçe sözcük, Ad halinde (iki yaşayışlılar) kurbağa anlamına gelir. Romanizasyon sözcük, Romanizasyon halinde ばか sözcüğünün romanizasyonu. anlamına gelir. Romanizasyon dilinden alınan baka kelimesi バカ sözcüğünün romanizasyonu. anlamındadır. Ad sözcük, Ad halinde (boynuzlugiller) inek anlamına gelir.
Karaçay Balkarca sözcük, Ad halinde kurumuş bitki sapı anlamına gelir. Karaçay Balkarca dilinden alınan kavra kelimesi anız anlamındadır. Yahudi İspanyolcası sözcük, Ad halinde (boynuzlugiller) keçi anlamına gelir.
Türkçe sözcük, Ad halinde (boynuzlugiller) Damızlık erkek koyun anlamına gelir. Türkçe dilinden alınan koç kelimesi Kişilerin liderlik veya yöneticilik özelliklerini, becerilerini geliştirmeye yönelik, belli bir amacı hedefleyerek daha etkili sonuçlara ulaşmasını sağlamak için çalışan kimse anlamındadır. Ad sözcük, Ad halinde (boynuzlugiller) koç anlamına gelir. Ad dilinden alınan koç kelimesi Eski Türkçe qoch anlamındadır.
Türkçe sözcük, Ad halinde (boynuzlugiller) buzağı anlamına gelir. Türkçe dilinden alınan dana kelimesi IPA: daˈna, çoğulu IPA: danaˈlaɾ anlamındadır. Ad sözcük, Ad halinde (memeliler) buzağı, dana anlamına gelir. Ad sözcük, Ad halinde dana anlamına gelir. Ad dilinden alınan dana kelimesi Osmanlıca tana anlamındadır.
Bu arama sonucu toplam 9 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.