Bitkisel - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Bitkisel Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Yeni Latince coma "bitkisel hayat" sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Eski Yunanca kōma κώμα z "derin uyku, baygınlık" sözcüğünden alıntıdır.
Fransızca essence "bir şeyin özü, bitkisel öz, parfüm" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Geç Latince essentia "öz, ana madde" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince esse "olmak" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *es- "olmak" biçiminden evrilmiştir.
Fransızca laque "Hindistan'dan gelen parlak bir tür bitkisel boya" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Portekizce aynı anlama gelen laca sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Modern Hintçe aynı anlama gelen lakh sözcüğünden alıntıdır. Hintçe sözcük Sanskritçe aynı anlama gelen lākşā veya rākşā लाक्षा z sözcüğünden alıntıdır. Sanskritçe sözcük Sanskritçe rac-, rāg- "boyamak" fiilinden türetilmiştir.
Fransızca tanin "deri tabaklamada kullanılan koyu renkli bitkisel madde" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca tan "deri tabaklama ve boyamada kullanılan meşe palamudu" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Kelt dillerinde tann "meşe" sözcüğünden alıntıdır.
Fransızca végétal "bitkisel" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Geç Latince vegetabilis "bitki, sebze" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Latince vegēre veya vegetare "canlandırmak, şenlendirmek, bitki yetiştirmek" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *weg-2 "güçlü ve canlı olmak" biçiminden evrilmiştir.
Fransızca végétarien sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İngilizce vegetarian "yalnız bitkisel besin yiyen kimse" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Geç Latince vegetabilis sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için vejetal maddesine bakınız.
Türkçe dilinden alınan üretici kelimesi Devlet, bitkisel ve hayvansal ürünlerin değerlendirilmesi ve gerçek değerlerinin üreticinin eline geçmesi için gereken tedbirleri alır. - Anayasa anlamındadır. Türkçe sözcük, Ön ad halinde üretim sağlayan anlamına gelir.
Bu arama sonucu toplam 7 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.