Bişik - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Bişik Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Fransızca aynı anlama gelen bicyclette sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1880 Fr.) Fransızca sözcük Fransızca bicycle "'iki tekerli', bir velosiped modelinin adı" sözcüğünün küçültme halisidir. (İlk kullanımı: 1865 Pierre Lallement, Fr. sanayici.) Daha fazla bilgi için bi+3, sikl maddelerine bakınız.
Fransızca guidon "bisikletin yön çubuğu, dümen" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca guider "yönetmek, yönlendirmek" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Germence yazılı örneği bulunmayan *wītan "bildirmek, göstermek, yol göstermek" fiilinden alıntıdır. Germence fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *weid- "görmek" biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için ide maddesine bakınız.
Fransızca carter "içten yanmalı motorların alt kısmında bulunan yağ tankı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İngilizce Carter's Oiltight Chain Lubricator "bisiklet zincirini yağ damlatmadan yağlamaya yarayan bir aygıt" ticari markasından alıntıdır. (İlk kullanımı: 1897 Sunbeam Bicycles Inc., Wolverhampton, İng.) Bu sözcük J. Harrison Carter "İngiliz mühendis (ö. 1903)" özel adından türetilmiştir.
Fransızca motocyclette "motorlu bisiklet" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1897 Michel & Eugène Werner, Fr. bisiklet yapımcıları.) Fransızca sözcük Fransızca moteur "motor" ve Fransızca bicyclette "bisiklet" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için motor, bisiklet maddelerine bakınız.
Fransızca vélodrome "bisiklet yarış alanı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca vélocipède "bisiklet [esk.]" ve Fransızca hippodrome "at yarışı alanı" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için velosipet, +drom maddelerine bakınız.
Fransızca vélocipède "bir bisiklet türü" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1862 Michaux kardeşler, Fr.) Fransızca sözcük Latince velox, veloc- "hızlı" (NOT: Bu sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *weg-slo- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *weg-2 "canlı olmak" kökünden türetilmiştir. ) ve Latince pede "ayakla" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: Latince sözcük Latince pes, ped- "ayak" sözcüğünden türetilmiştir. ) Daha fazla bilgi için pedi+ maddesine bakınız.
Mobylette "hafif motorlu bisiklet markası" ticari markasından alıntıdır. (İlk kullanımı: 1949 Charles Benoît, Fr. motor imalatçısı.) Bu sözcük İngilizce automobile bicyclette deyiminden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için mobil maddesine bakınız.
İngilizce moped "hem pedal hem motorla işleyen bisiklet" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1956.) İngilizce sözcük İngilizce motor ve İngilizce pedal sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için motor, pedal maddelerine bakınız.
İngilizce tandem "ardarda koşulu iki atlı araba, iki kişilik bisiklet" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Latince tandem "ardından, nihayet, sonunda" sözcüğünden alıntıdır.
Bu arama sonucu toplam 9 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.