Biçimde - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Biçimde Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça ˁrbd kökünden gelen ˁarbadat عربدة z "kavgacı ve taciz edici biçimde davranma" sözcüğünden alıntıdır.
Arapça dmn kökünden gelen idmān إدمان z "bir işi sürekli ve düzenli biçimde yapma" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça damana دمن z "toprağı işleyip hazırladı, kalbinde (öfke) besledi" fiilinin ifˁāl vezni (IV) masdarıdır.
Fransızca ve İngilizce simulation "'gibi yapma', benzeştirme, taklit etme" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen simulatio sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince simulare "aynı biçimde olmak, taklit etmek, yalandan yapmak" fiilinden +tion sonekiyle türetilmiştir. Latince fiil Latince simul "bir, beraber, aynı" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *sem-1 biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için hem maddesine bakınız.
Türkçe sözcük, Ad halinde Yuvarlak ve yassı biçimli nesne, ağırşak anlamına gelir. Türkçe dilinden alınan kurs kelimesi (gök bilimi) Bir gök cisminin teker biçimde görülen yüzü, çörek anlamındadır. Türkmence sözcük, Ad halinde kurs anlamına gelir.
Türkçe sözcük, Ad halinde (ruh bilimi) kişinin sevinç, güven ve her türlü etkinliğinin normal olmayan bir biçimde arttığı akıl hastalığı anlamına gelir. Türkçe dilinden alınan mani kelimesi Heceleme: mâ·ni anlamındadır. İtalyanca sözcük, Ad halinde mano sözcüğünün çoğulu anlamına gelir.
Bu arama sonucu toplam 5 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.