Biçilmiş - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Biçilmiş Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça cdd2 kökünden gelen cadīd جديد z "1. kesik, taze biçilmiş(kumaş veya meyve), 2. yeni" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça cadda جدّ z "1. biçti, 2. keskin idi, canlı ve gayretli idi" fiilinin sıfatıdır. Daha fazla bilgi için ciddi maddesine bakınız.
Arapça Acl kökünden gelen ˀacal أجل z "1. biçilmiş süre, bekleme süresi, 2. ölüm" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ˀacila أجل z "bekledi, duraksadı" fiilinin masdarıdır.
Farsça taχte تخته z "biçilmiş ağaç" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) aynı anlama gelen taχtak sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Avesta (Zend) dilinde taş-, taşta- "biçmek, özellikle ağaç biçmek, inşa etmek" fiili ile eş kökenlidir. Avestaca fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *teks- "marangozluk veya yapı ustalığı yapmak" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için teknik maddesine bakınız.
İngilizce tee-shirt "T harfi şeklinde kesilmiş kısa kollu bluz" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce tee "T harfi" ve İngilizce shirt "gömlek" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: İngilizce sözcük Eski İngilizce scyrte "biçilmiş giysi" sözcüğünden evrilmiştir. Eski İngilizce sözcük Germence yazılı örneği bulunmayan *skeran "kesmek" biçiminden evrilmiştir. Germence biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *(s)ker-1 "kesmek" biçiminden evrilmiştir. ) Daha fazla bilgi için korteks maddesine bakınız.
Farsça durūdgar veya durūgar دروگر z "marangoz, biçici" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça durūd درود z "1. biçilmiş, kesilmiş, 2. biçilmiş ağaç, kereste" (NOT: Bu sözcük Farsça durūdan درودن z "biçmek, kesmek" fiilinden türetilmiştir. ) ve Farsça gar veya kar گر/كر z "yapan " sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için +kâr maddesine bakınız.
Fransızca raccourci "kısaltılmış" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca raccourcir "geri-kısaltmak" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Fransızca court "kısa" sözcüğünden re+ önekiyle türetilmiştir. Fransızca sözcük Latince curtus "kesik, biçilmiş" sözcüğünden evrilmiştir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *kr-to- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *(s)ker-1 "kesmek" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için korteks maddesine bakınız.
İtalyanca bordo "geminin yanı" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük Germence yazılı örneği bulunmayan *bordhaz "kenar, sınır, kıyı" sözcüğünden alıntıdır. (NOT: Bu sözcük Germence yazılı örneği bulunmayan *bordham "biçilmiş tahta, kereste" sözcüğü ile eş kökenlidir. ) Germence sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *bherdh- "kesmek, biçmek" biçiminden evrilmiştir.
İngilizce continental shelf "kıta sahanlığı" deyiminden alıntıdır. İngilizce deyim İngilizce shelf "raf, sahanlık" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Germence yazılı örneği bulunmayan *skelf- "biçilmiş tahta, tabla" biçiminden evrilmiştir. Germence biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *(s)kel-1 "kesmek, yarmak" kökünden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için şalter maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 8 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.