Beyhud - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Beyhud Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Farsça bī hude بى هده z "faydasız, boş" deyiminden alıntıdır. Farsça deyim Farsça bī- بى z "yoksunluk edatı" ve Farsça hude هده z "hak, hakikat, fayda" sözcüklerinin bileşiğidir. Farsça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) aynı anlama gelen hudahag sözcüğünden evrilmiştir. Orta Farsça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) hu "iyi" ve Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) dādan, dah- "vermek, getirmek, yaratmak" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için bi+2, hümayun maddelerine bakınız.
Arapça lġw kökünden gelen laġw لغو z "1. boş konuşma, beyhude şey, 2. geçersiz ve yok hükmünde olma, 3. dilbilgisi açısından geçersiz söz" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça laġā لغا z "anlamsız söz söyledi, lakırdı etti, boş konuştu" fiilinin masdarıdır. Bu sözcük Arapça luġat لغة z "söz, lakırdı" sözcüğü ile eş kökenlidir. Daha fazla bilgi için lugat maddesine bakınız.
Arapça turrahāt ترّهات z "beyhude ve anlamsız sözler" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça trh kökünden gelen turrahat ترّهة z "1. sapa yol, ıssız yer, çöl, 2. boş söz" sözcüğünün çoğuludur.
Farsça harze هرزه z "münasebetsiz söz" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça harz هرز z "münasebetsiz, beyhude, faydasız" sözcüğünden türetilmiştir.
Bu arama sonucu toplam 4 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.