Bete - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Bete Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Farsça badtar بدتر z "çok kötü, en kötü" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça bad بد z "kötü" sözcüğünün tafdilidir. Daha fazla bilgi için bet1 maddesine bakınız.
Betebe "cam mozaik üreticisi firma" ticari markasından türetilmiştir. (İlk kullanımı: 1954 BETEBE Mozaik ve Seramik Sanayii A.Ş.)
Fransızca diabète "şeker hastalığı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca diabétēs διαβέτης z "1. akıtan, musluk, 2. idrar-süren hastalığı" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca diabaínō διαβαίνω z "sürmek, içinden geçirmek, çıkarmak" fiilinden türetilmiştir. Yunanca fiil Eski Yunanca baínō, bat- βαίνω, βατ- z "gitmek" fiilinden dia+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için baz maddesine bakınız.
Fransızca péjoratif "kötüleyici" veya İngilizce pejorative "kötüleyici, aşağılayıcı" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen peiorativus sözcüğünden evrilmiştir. Latince sözcük Latince aynı anlama gelen peiorare fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Latince peior "daha kötü, beter" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Arkaik Latince yazılı örneği bulunmayan *ped-ios sözcüğünden evrilmiştir.
Bu arama sonucu toplam 5 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.