Bau - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Bau Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

İngilizce rebound "geri sıçramak" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce bound "sıçramak" fiilinden re+ önekiyle türetilmiştir.
Fransızca ésthetique "güzelliğe ilişkin [sıf.], güzellik teorisi [ad]" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Almanca aynı anlama gelen aesthetisch sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1750, A. T. Baumgarten, Alman filozof.) Bu sözcük Eski Yunanca aisthētá αισθητά z "duyu organlarıyla algılanabilen şeyler, görülenler" sözcüğünden +ikos sonekiyle türetilmiştir. Yunanca sözcük Eski Yunanca aisthánō αισθάνω z "algılamak, duymak, duyumsamak" fiilinin nötr hal çoğuludur. Yunanca fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *awis-dhyo- "duyu-verme, kulak koyma" biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *au-4 "duymak" kökünden türetilmiştir.
Fransızca bauxite "alüminyum hidrat içeren bir mineral" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1821 Pierre Berthier, Fr. mineralojist.) Fransızca sözcük Beaux "Güney Fransa'da bir köy" özel adından türetilmiştir.
Fransızca sionisme "Kudüs'te bir Yahudi vatanı kurulmasını öngören siyasi akım " sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1890 Nathan Birnbaum, Avust. yazar.) Fransızca sözcük Sion "Kudüs kentinin bir adı" özel adından +ism sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük İbranice aynı anlama gelen ṣiyōn ציון z özel adından alıntıdır.
Yeni Yunanca bailós μβαιλός z "Venedik elçisi" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük İtalyanca bailo "elçi, özel görevli, resmi temsilci" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Geç Latince baiulare "yük taşımak, görev yüklenmek" fiilinden türetilmiştir. Geç Latince fiil Latince baula "yük" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için bavul maddesine bakınız.
İtalyanca baule "yolculukta taşınan yük, bavul" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük Latince aynı anlama gelen baula sözcüğünden evrilmiştir.
Yeni Latince gallium "bir element" sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Latince gallus "horoz" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Lecoq de Boisbaudran "Fransız fizikçi (1838-1912)" özel adından türetilmiştir.
Yeni Latince gadolinium "bir element" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1886 Paul Émile Lecoq de Boisbaudran, Fr. kimyacı.) Latince sözcük Johan Gadolin "Finlandiyalı mineralojist (1760-1852)" özel adından türetilmiştir.
Yeni Latince samarium "bir element" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1879 Paul Émile Lecoq de Boisbaudran, Fr. kimyacı.) Latince sözcük Vassili E. Samarski "Rus mühendis subay (1803-1870)" özel adından türetilmiştir.
(Luftschiff) Graf Zeppelin "Luftschiffbau Zeppelin AG tarafından 1928'de imal edilen yönlendirilebilen uçuş aracının adı" özel adından türetilmiştir. Bu sözcük Ferdinand von Zeppelin "Alman sanayici (1838-1917)" özel adından türetilmiştir.
Bu arama sonucu toplam 10 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.