Baklagiller - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Baklagiller Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça fwl kökünden gelen fūl فول z "bakla, özellikle Mısır'a özgü küçük taneli bakla" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük İbranice pōl פול z "bakla, baklagillerden her türlü bitki" sözcüğü ile eş kökenlidir.
İtalyanca pisello "baklagillerden malum sebze, pisum sativum" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük Latince yazılı örneği bulunmayan *pisellum sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen pisum sözcüğünün küçültme halisidir. Latince sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen píson πίσον z sözcüğünden alıntıdır.
Yeni Yunanca fasúlia φασούλια z sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Yeni Yunanca fasúli φασούλι z "malum sebze, phaseolus vulgaris" sözcüğünün çoğuludur. Bu sözcük Eski Yunanca phásēlos φάσηλος z "baklagillerden ufak taneli bir bitki, fiğ, vicia sativa" sözcüğünden evrilmiştir.
Yeni Yunanca vikí(on) βικίον z "baklagillerden hayvan yemi olarak yetiştirilen bir bitki, vicia sativa" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen aphákē αφάκη z sözcüğü ile eş kökenlidir.
Farsça marcumak مرجمك z "baklagillerden küçük taneli bir bitki" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça mardumak مردمك z "göz bebeği, lens" sözcüğü ile eş kökenlidir.
Bu arama sonucu toplam 5 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.