Başvurma - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Başvurma Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça rcˁ kökünden gelen murācaˁat مراجعة z "başvurma" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça rucūˁ رجوع z "geri dönme" sözcüğünün mufā'alat vezni (III) masdarıdır. Daha fazla bilgi için rücu maddesine bakınız.
Fransızca plébiscite "siyasi bir konuda halk oyuna başvurma" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince plebiscitum "Eski Roma'da halk meclisince alınan karar" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince plebs "halk, avam" ve Latince scitum "kararname, bildiri" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: Latince sözcük Latince scire, scit- "bilmek" fiilinden türetilmiştir. )
Yeni Latince referendum "baş vurulacak şey, halk oyuna başvurma" sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Latince referendus "(yetkili mercie) geri götürülecek, (görüş için) baş vurulacak" sözcüğünün nötr halidir. Bu sözcük Latince referre, relat- "geri götürmek, başvurmak" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Latince ferre, lat- "götürmek" fiilinden re+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için fertilite maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 3 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.