Azur - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Azur Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça ḳaḏūrāt قذورات z sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ḳḏr kökünden gelen ḳaḏūrat قذورة z "pislik, kir, abdesti bozan şey" sözcüğünün çoğuludur. Bu sözcük Arapça ḳaḏar قذر z "pis olma, kirlenme" sözcüğünün sıfat dişil (müennes, feminine) halidir.
Arapça ˁḏr kökünden gelen maˁḏūr معذور z "bağışlanan, affedilen" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ˁaḏara "bağışladı" fiilinin mefˁuludur. Daha fazla bilgi için özür maddesine bakınız.
Fransızca glaçure "camla kaplama, emaye, şeffaf ve sert cila" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca glacer "dondurmak, camlaştırmak" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için glase maddesine bakınız.
Fransızca mazurka "Polonya kökenli bir dans" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Pol mazurka "Mazurya'lı, Polonya kökenli bir dans" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Pol Mazury "Kuzeydoğu Polonya'da bir bölge" özel adından türetilmiştir.
Arapça ˁḏr kökünden gelen ˁuḏr عذر z "bağışlama" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ˁaḏara عذر z "bağışladı, mazur gördü" fiilinin masdarıdır.
Bu arama sonucu toplam 6 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.