Aytü - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Aytü Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça baytu'l-māl بيت المال z "'hazine evi', devlet hazinesi" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için beyit, el3, mal maddelerine bakınız.
Fransızca satin "bir tür ipekli veya ipekli-benzeri kumaş" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Arapça ẓaytūnī ظيتونى z "bir tür Çin ipeklisi" sözcüğünden alıntı olabilir; ancak bu kesin değildir. Bu sözcük ẓaytūn "Güney Çin'de liman kenti, Tseutung" sözcüğünün nisbet halidir.
Arapça zaytūn زيتون z "zeytin taneleri" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça zyt kökünden gelen zayt زيت z "zeytin" sözcüğünün çoğuludur. Bu sözcük Aramice/Süryanice aynı anlama gelen zeytā זיתא z sözcüğünden alıntıdır. Aramice/Süryanice sözcük İbranice aynı anlama gelen zayt זית z sözcüğü ile eş kökenlidir. İbranice sözcük Fenike dilinde aynı anlama gelen zyt sözcüğü ile eş kökenlidir.
Bu arama sonucu toplam 3 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.