Ayes - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Ayes Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça ḳys kökünden gelen muḳāyasat مقايسة z "ölçüşme, karşılaştırma" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça aynı anlama gelen ḳiyās قياس z sözcüğü ile eş kökenlidir. Daha fazla bilgi için kıyas maddesine bakınız.
Arapça syr kökünden gelen sīrat سيرة z "1. gidiş, yürüyüş, askeri kampanya, 2. hayat hikâyesi, özellikle peygamberin hayat hikâyesi" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça sāra سار z "gitti, yürüdü" fiilinin masdarıdır. Daha fazla bilgi için seyir maddesine bakınız.
Arapça siyar سير z "siretler" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça syr kökünden gelen sīrat سيرة z "1. yürüyüş, 2.menkıbe, hayat hikâyesi, özellikle Hz. Muhammed'e ilişkin hayat hikâyesi" sözcüğünün çoğuludur. Daha fazla bilgi için siret maddesine bakınız.
Arapça ḏimmī ذمّى z "1. birinin zimmeti veya himayesi altında olan, başka bir aşiretin korumasına sığınan, 2. islam hukukuna tabi gayrımüslim" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ḏmm kökünden gelen ḏimmat ذمّة z "garanti, kefalet" sözcüğünün nisbet halidir. Daha fazla bilgi için zimmet maddesine bakınız.
Fransızca étatisme "devletçilik" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca état "devlet" sözcüğünden +ism sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük İtalyanca stato "1. statü, itibar, hükümdarlık payesi, 2. devlet" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük Latince status "statü, itibar" sözcüğünden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için statü1 maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 5 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.