Aydır - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Aydır Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

İngilizce shift "1. değiştirme, aktarma, kaydırma, 2. klavyede büyük harf tuşu" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Eski İngilizce sciftan "düzene koymak, aktarmak" fiilinden evrilmiştir. Bu sözcük Germence yazılı örneği bulunmayan *skip- "belirlemek, düzenlemek" fiilinden türetilmiştir.
İngilizce tilt "1. cirit oyunu, 2. birini veya bir şeyi iterek yerinden oynatma, kaydırma, 3. pinball makinelerinin sarsıldığında kilitlenmesini sağlayan mekanizma" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Eski İngilizce tealt "cirit" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcüğün kökeni belirsizdir.
Fransızca métaphore veya İngilizce metaphor "simgesel anlatım" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca metaphorá μεταφορά z "1. transfer, başkalaşım, 2. retorikte bir sözcüğü doğal anlamı dışında kullanma, anlam kaydırması" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca metaphérō μεταφέρω z "değiştirme, taşıma, başkalaştırma" fiilinden türetilmiştir. Yunanca fiil Eski Yunanca phérō φέρω z "taşımak, götürmek" fiilinden meta+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için anafor maddesine bakınız.
İtalyanca palanco "yük kaydırmak için kullanılan yuvarlak kütük, makara, kaldıraç" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük Geç Latince aynı anlama gelen palanca sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca phálanks, phalang- φάλανξ, φαλαγγ- z "kısa ve yuvarlak kütük" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için falaka maddesine bakınız.
İngilizce off-shore "1. ana karadan ayrı (ada), 2. vergi avantajından yararlanmak üzere yabancı ülkeye kaydırılan fon" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce off "ayrılma edatı" ve İngilizce shore "kıyı" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: İngilizce sözcük Germence yazılı örneği bulunmayan *skurō- "kesik" biçiminden evrilmiştir. Germence biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *(s)ker-1 "kesmek" kökünden türetilmiştir. ) Daha fazla bilgi için ofset, şort maddelerine bakınız.
Almanca aynı anlama gelen schiebedach sözcüğünden alıntıdır. Almanca sözcük Almanca schiebe "çekme, kaydırma" ve Almanca dach "tavan" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: Almanca sözcük Germence aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *thakam biçiminden evrilmiştir. ) Daha fazla bilgi için dek2 maddesine bakınız.
İngilizce schooner "bir tür yelkenli tekne" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1713 Andrew Robinson, İng. tekne yapımcısı.) İngilizce sözcük İngilizce to scoon "su yüzeyinde kaydırmak, kayarak gitmek" fiilinden alıntıdır.
Bu arama sonucu toplam 7 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.