Aviz - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Aviz Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça cwz kökünden gelen mutacāwiz متجاوز z "tecavüz eden" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça tacāwuz تجاوز z "haddini veya ölçüsünü aşma, tecavüz etme" sözcüğünün tefāˁul vezni (VI) failidir. Daha fazla bilgi için cevaz maddesine bakınız.
Arapça ˁwḍ kökünden gelen taˁwīḍ تعويض z "tazminat veya bedel ödeme" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ˁawḍ veya ˁiwaḍ عوض z "bedel, tazminat" sözcüğünün tefˁîl vezni (II) masdarıdır. Daha fazla bilgi için ivaz maddesine bakınız.
Farsça āvīze آويزه z "asılı şey, küpe, takı" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça āvīχtan, āvīz- آويختن, آويز z "asmak, asılmak, sarkmak, salınmak" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Avesta (Zend) dilinde ā-vaeg-, ā-vaeça- sözcüğü ile eş kökenlidir. Avestaca sözcük Avesta (Zend) dilinde aynı anlama gelen vaeg-, vaeç- sözcüğünden a+ önekiyle türetilmiştir. Avestaca sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *weig- kökünden türetilmiştir.
Fransızca atavisme "atalardan aktarılan karakter ve bünye özelliği" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince atavus "babanın dedesi, ata, ced" sözcüğünden +ism sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Latince avus "büyük baba" sözcüğünden türetilmiştir.
Farsça angīz أنگيز z "harekete getiren, tahrik eden, uyandıran, koparan" parçacığından alıntıdır. Farsça parçacık Farsça angīχtan, angīz- أنگيختن, أنگيز z "sallamak, depretmek, tahrik etmek" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) aynı anlama gelen han-vēχtan fiilinden evrilmiştir. Orta Farsça fiil Avesta (Zend) dilinde vaeg-, vaeç- "sallanmak, sarkmak" kökü ile eş kökenlidir. Daha fazla bilgi için avize maddesine bakınız.
Farsça āvang آونگ z "asılı şey, sarkık, salkım" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça āvīχtan, āvīz- آويختن, آويز z "asılı olma, sarkma" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için avize maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 7 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.