Aten - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Aten Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça dafˁatan دفعةً z "bir defada" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça dafˁat دفعة z "darbe, vuruş, defa" sözcüğünün zarfıdır. Daha fazla bilgi için defa maddesine bakınız.
Fransızca satin "bir tür ipekli veya ipekli-benzeri kumaş" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Arapça ẓaytūnī ظيتونى z "bir tür Çin ipeklisi" sözcüğünden alıntı olabilir; ancak bu kesin değildir. Bu sözcük ẓaytūn "Güney Çin'de liman kenti, Tseutung" sözcüğünün nisbet halidir.
Arapça ḏātan ذاتً z "öz itibariyle" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ḏāt ذات z "kendi, öz" sözcüğünün zarfıdır. Daha fazla bilgi için zat maddesine bakınız.
Fransızca au gratin "rendelenmiş peynirli" deyiminden alıntıdır. Fransızca deyim Fransızca gratin "rendelenmiş" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Fransızca gratter "kazımak, rendelemek" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için greyder maddesine bakınız.
Fransızca patin "1. bağcıksız ayakkabı, terlik, 2. buzda kayma ayakkabısı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca patte "ayak" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için patika maddesine bakınız.
İtalyanca patente "lisans, berat" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük Latince littera patens "açık mektup, genelge" deyiminden evrilmiştir. Bu sözcük Latince patere "açılmak, yayılmak, serilmek" fiilinden +ens sonekiyle türetilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *petə- "açmak, yaymak" biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için pas2 maddesine bakınız.
Arapça ṭls kökünden gelen aṭlas أطلس z "bir tür ağır ipekli kumaş, saten" sözcüğünden alıntıdır.
Fransızca latent "gizil, potansiyel" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen latens sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince latere "gizli kalmak, saklanmak" fiilinden +ens sonekiyle türetilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *lādh- "saklı olmak" biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için lantan maddesine bakınız.
Fransızca patinage "buz üstünde kayma" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca patiner "buz pateniyle kaymak" fiilinden +age sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için paten maddesine bakınız.
Fransızca réserver "ihtiyaten saklamak, biriktirmek, yedeklemek" fiilinden alıntıdır. Fransızca fiil Latince aynı anlama gelen reservare fiilinden alıntıdır. Bu sözcük Latince servare "korumak" fiilinden re+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için serf maddesine bakınız.
Soğdca aynı anlama gelen χwatēn sözcüğü ile eş kökenlidir. Soğdca sözcük Soğdca yazılı örneği bulunmayan *χwatāw-ni sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Soğdca χwatāw "kral, hükümdar" sözcüğünden türetilmiştir. Soğdca sözcük Soğdca χwa "kendi" ve Soğdca tāw "güç, güçlü" sözcüklerinin bileşiğidir. Soğdca sözcük Hotan Saka dilinde χattuna "kraliçe" sözcüğünden alıntıdır.
Soğdca χwatēn "kraliçe" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için hatun maddesine bakınız.
Türkçe sözcük, Ad halinde Zaten ufacık mahalle, dedikodu desen diz boyu. - E. Şafak anlamına gelir.
Türkçe sözcük, Ad halinde Madem birsin, birlik olsun. Dilde, dinde, milliyette / Murat et de dirlik olsun / Baştan başa cemiyette. - O. S. Orhon anlamına gelir. Türkçe dilinden alınan dirlik kelimesi Zaten onun için, hazinelerin, varlıkların, dirliklerin ne değeri vardır. - S. Ayverdi anlamındadır.
Bu arama sonucu toplam 15 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.