Ateşli - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Ateşli Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça ḥmw kökünden gelen ḥamiyyat حميّة z "ateşli gayret" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ḥamā حما z "çok sıcak idi, akkor oldu, çok öfkelendi" fiilinin masdarıdır. Daha fazla bilgi için humma maddesine bakınız.
Fransızca pyretique "ateşli hastalıklara ilişkin" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca pyretikós πυρετικός z "ateşe ilişkin" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca pýr πύρ z "ateş" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için piro+ maddesine bakınız.
Farsça sarsām سرسام z "akıl hastalığı, delirium, beyin iltihabı veya beyin tümörü" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça sar سر z "baş" ve Farsça sām سام z "ateş, ateşli hastalık" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için ser maddesine bakınız.
Fransızca arquebuse "bir tür eski ateşli silah" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Almanca hakenbüchse "'çengel hazne', bir tür eski ateşli silah" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Almanca haken "çengel" ve Almanca büchse "kutu, hazne, barut yatağı" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: Almanca sözcük Latince buxa "kutu" sözcüğünden alıntıdır. ) Daha fazla bilgi için pusula maddesine bakınız.
Fransızca fièvre typhoïde veya İngilizce typhoid fever "'tifüse benzer ateşli hastalık'" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için tifüs, +oid maddelerine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 5 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.