Arku - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Arku Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Fransızca parcours "koşu güzergâhı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen percursus sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Latince percurrere, percurs- "baştan başa koşarak geçmek" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Latince currere, curs- "koşmak" fiilinden per+1 önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için kur maddesine bakınız.
Fransızca charcuterie "işlenmiş et ürünleri satan dükkân" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca char "et" (NOT: Bu sözcük Latince caro, carn- sözcüğünden evrilmiştir. ) ve Latince cuit "pişmiş" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için karnaval, bisküvi maddelerine bakınız.
İngilizce uppercut "bir boks vuruşu" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce upper "üst, yukarı" (NOT: Bu sözcük İngilizce up "alttan yukarı doğru" sözcüğünden türetilmiştir. ) ve İngilizce cut "kesme" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için upload, kotra maddelerine bakınız.
Arapça mrkz kökünden gelen tamarkuz تمركز z "bir merkezde toplama, yoğunlaştırma, konsantre etme" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça rkz kökünden gelen markaz مركز z "merkez" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için merkez maddesine bakınız.
Fransızca marathon "42,195 km parkur üzerinde koşulan uzun mesafe koşusu" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1896 Michel Bréal ve Pierre de Coubertin, Fr. Olimpiyat yöneticileri.) Fransızca sözcük Marathón "Atina yakınında bir ova" özel adından türetilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca márathon μάραθον z "rezene bitkisi" sözcüğünden türetilmiştir.
Fransızca arc "kemer, yay, kavis" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen arcus sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *arku- "(ok ve) yay" biçiminden evrilmiştir.
Botox "botulinum toxin-A maddesinin ticari adı" ticari markasından alıntıdır. (İlk kullanımı: 1989 Allergan Corp., ABD ilaç firması.) Bu sözcük İngilizce botulinum toxin deyiminden alıntıdır. Bu sözcük Yeni Latince botulinum "botulizme yol açan bakteri" (İlk kullanımı: 1895 Emile Van Ermengem, Alm. biyolog.) (NOT: Latince sözcük Yeni Latince botulismus "şarküteri ürünlerinin bozulmasına yol açan bir bakteri enfeksiyonu" sözcüğünden türetilmiştir. (İlk kullanımı: 1870 Justinus Kerner, Alm. tabip.) Latince sözcük Latince botulus "sosis" sözcüğünden türetilmiştir. ) ve İngilizce toxin "zehir" sözcüklerinin bileşiğidir.
Bu arama sonucu toplam 7 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.