Arıcı - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Arıcı Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Farsça yārī "yardım" sözcüğünden +çI sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için yardım maddesine bakınız.
Arapça ncw kökünden gelen muncī منجى z "kurtarıcı" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ancā "kurtardı" sözcüğünün ifˁāl vezni (IV) failidir.
Fransızca aphrodisiaque "cinsel uyarıcı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca aphrodisiakós αφροδισιακός z "Afrodit'e ait, cinsel uyarıcı" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Aphrodite "aşk ve cinsellik tanrıçası" özel adından türetilmiştir.
Farsça zanbūrak زنبورك z "arıcık" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça zanbūr زنبور z "arı" sözcüğünün küçültme halisidir.
Fransızca bis "1. tekrar, iki kez, ikinci kez 2. konserde genel istek üzerine çalınan program harici parça" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince bis "iki kez" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için bi+3 maddesine bakınız.
Fransızca caféine "kahvede bulunan uyarıcı madde" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Almanca aynı anlama gelen kaffein sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: F.F. Runge, Alm. kimyacı (1795-1867).) Bu sözcük Almanca kaffee "kahve" sözcüğünden türetilmiştir. Almanca sözcük Türkçe kahve sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için kahve maddesine bakınız.
Fransızca cocaïne "koka bitkisinden elde edilen uyarıcı madde" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Almanca aynı anlama gelen Kokain sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1856 Albert Niemann, Alm. kimyacı.) Bu sözcük İspanyolca coca "Güney Amerika'ya özgü bir bitki" sözcüğünden türetilmiştir. İspanyolca sözcük Quechua (İnka) dilinde aynı anlama gelen coca sözcüğünden alıntıdır.
Fransızca hors d'oeuvre "ana yemek harici yenenler" deyiminden alıntıdır. Fransızca deyim Fransızca hors "dış, dışarı" ve Fransızca oeuvre "iş, eser" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen opus, oper- sözcüğünden evrilmiştir. ) Daha fazla bilgi için opus maddesine bakınız.
İngilizce amphetamine "merkezi sinir sistemi uyarıcısı olan bir kimyasal madde" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce alpha methyl phenyl ethyl amine sözcüğünün kısaltmasıdır. Daha fazla bilgi için alfa, metil, fenol maddelerine bakınız.
İngilizce conveyor "aktarıcı, sürekli dönen bir bant üzerinde yük taşıyan düzenek" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce convey "eşlik etmek, yanısıra gitmek [esk.], taşımak, aktarmak" fiilinden +or sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Geç Latince aynı anlama gelen conviare fiilinden alıntıdır. Geç Latince fiil Geç Latince viare "yol almak" fiilinden con+ önekiyle türetilmiştir. Geç Latince fiil Latince via "yol" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için viyadük maddesine bakınız.
Ad sözcük, Ad halinde (arıcılık, yiyecekler) bal anlamına gelir. Ad sözcük, Ad halinde (yiyecekler) un anlamına gelir. Galiçyaca sözcük, Ad halinde (arıcılık, yiyecekler) bal anlamına gelir. Ad sözcük, Ad halinde (arıcılık, yiyecekler) bal anlamına gelir. Norveççe sözcük, Ad halinde (yiyecekler) un anlamına gelir. Ad sözcük, Ad halinde (arıcılık, yiyecekler) bal anlamına gelir. Ad sözcük, Ad halinde (arıcılık, yiyecekler) bal anlamına gelir. Volapük dili sözcük, Ad halinde (doğa bilimi, okyanus bilimi) deniz anlamına gelir.
Çekçe sözcük, Ad halinde (arıcılık, yiyecekler) bal anlamına gelir. Hırvatça sözcük, Ad halinde (arıcılık, yiyecekler) bal anlamına gelir. İsveççe sözcük, İlgeç halinde ile anlamına gelir. Slovakça sözcük, Ad halinde (arıcılık, yiyecekler) bal anlamına gelir. Ad sözcük, Ad halinde (arıcılık, yiyecekler) bal anlamına gelir.
Bu arama sonucu toplam 12 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.