Apaç - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Apaç Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Farsça çapān چپان z "eski püskü, pejmürde olabilir; ancak bu kesin değildir. Farsça çul sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için çul maddesine bakınız.
Arapça byn kökünden gelen bayyinat بيّنة z "delil, kanıt" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça bāna "beyan oldu, apaçık ve belli oldu" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için beyan maddesine bakınız.
Arapça wḍḥ kökünden gelen wāḍiḥ واضح z "apaçık ve net olan" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için vuzuh maddesine bakınız.
Fransızca affairiste "fırsatçı iş adamı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca affaire "iş güç, proje" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Fransızca à faire "yapacak şey" deyiminden türetilmiştir. Fransızca deyim Fransızca faire "yapmak, etmek" fiilinden türetilmiştir. Fransızca fiil Latince aynı anlama gelen facere fiilinden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için faktör maddesine bakınız.
Fransızca apache "şehirli suç çetesi mensubu, serseri" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1902) Fransızca sözcük Apache "Kuzey Amerika'da bir kızılderili kavmi" özel adından türetilmiştir.
Fransızca capacité "alabilme veya yapabilme gücü, sığa" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Geç Latince aynı anlama gelen capacitas sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince capax, capac- "alabilen, hacimli, sığdıran" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Latince capere, capt- "almak, tutmak, sığdırmak" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *kap- biçiminden evrilmiştir.
Bu arama sonucu toplam 6 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.