Anha - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Anha Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça ˁanhā عنها z "ona" ve Arapça minhā منها z "ondan" sözcüklerinin bileşiğidir.
Fransızca ve İngilizce piranha "Amazon nehrinde yaşayan etçil balık" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Portekizce aynı anlama gelen piranha sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük G. Amerika dillerinden Tupi dilinde aynı anlama gelen piranha sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük G. Amerika dillerinden Tupi dilinde pirá "balık" ve G. Amerika dillerinden Tupi dilinde anha "şeytan" sözcüklerinin bileşiğidir.
Farsça çārṭāḳ چار طاق z "'dört kemer', dört kemer veya dört ayak üstünde duran çatı, divanhane" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça çār چار z "dört" ve Farsça ṭāḳ طاق z "kemer, tak" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için çehar, tak1 maddelerine bakınız.
Farsça panhān veya pinhān "gizli, saklı" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) yazılı örneği bulunmayan *pay-nihān "'geri-saklanmış'" sözcüğünden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için nihan maddesine bakınız.
Farsça tanhā تنها z "1. yalnız, tek başına (kişi), 2. ıssız (yer)" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça tan تن z "gövde, kişi" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için ten maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 7 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.