Amer - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Amer Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça ḳmr kökünden gelen ḳamar قمر z "ay" sözcüğünden alıntıdır.
Arapça smr kökünden gelen musāmarat مسامرة z "akşam sohbeti, akşam vakti toplanıp konuşma" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça samar سمر z "akşam karanlığı" sözcüğünün mufā'alat vezni (III) masdarıdır. Bu sözcük Arapça sumrat سمرة z "siyaha yakın koyu kahverengi" sözcüğü ile eş kökenlidir. Daha fazla bilgi için esmer maddesine bakınız.
Fransızca grammaire "dilbilgisi" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Geç Latince grammaticarius sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen grammatica sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Eski Yunanca grammatikē γραμματική z "doğru yazı yazma bilgisi" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca grámma γράμμα z "harf, yazı" sözcüğünden +ikos sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için gram maddesine bakınız.
İngilizce camera "fotoğraf veya film makinası" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Latince camera obscura "'karanlık oda', bir delik ve mercek yardımıyla nesnelerin görüntüsünü yansıtan cihaz" deyiminden türetilmiştir. Bu sözcük Latince camera "oda" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen kámara κάμαρα z sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için kamara maddesine bakınız.
İtalyanca camarilla "odacık" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük Latince camara "oda" sözcüğünün küçültme halisidir. Bu sözcük Eski Yunanca kámara "taş kubbeli oda" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için kamara maddesine bakınız.
Farsça nāmard نامرد z "adam olmayan, mert olmayan" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça mard مرد z "adam" sözcüğünden na+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için mert maddesine bakınız.
İtalyanca ve Yeni Latince America "bir kıta" özel adından alıntıdır. (İlk kullanımı: 1507 Martin Waldseemüller, Alm. haritacı.) Bu sözcük Amerigo veya Americus Vespucci "Amerika kıtasının ayrı bir kıta olduğunu ilk ileri süren İtalyan seyyah (1451-1512)" özel adından türetilmiştir. Bu sözcük Emmericus veya Emmeric "Doğu Gotlara özgü bir erkek adı" özel adından türetilmiştir. Bu sözcük Germence yazılı örneği bulunmayan *haimiric "'ev yöneten', oba beyi" biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için home maddesine bakınız.
İngilizce americium "yapay bir element" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1944 Glenn Seaborg, Amer. kimyacı.) İngilizce sözcük America "bir kıta" özel adından türetilmiştir. (İlk kullanımı: 1507 Martin Waldseemüller, Alm. coğrafyacı.) Bu sözcük Americus Vespucci "yeni kıta fikrini popülerleştiren İtalyan tacir ve seyyah (1454-1512)" özel adından türetilmiştir.
Bu arama sonucu toplam 8 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.