Amaçsız - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Amaçsız Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Almanca plankton "mikroskopik deniz canlısı" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: Viktor Hensen, Alm. fizyolog (1835-1924).) Almanca sözcük Eski Yunanca plánkton πλάνκτον z "gezen şey, aylak" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca plazō, plank- πλαζω, πλανκ- z "amaçsızca gezmek, dolanmak" fiilinden türetilmiştir. Yunanca fiil Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *pelə-2 biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için planet maddesine bakınız.
Yeni Yunanca rembétiko ρεμβέτικο z "bir tür Yunan müziği" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Yeni Yunanca rembós ρεμβός z "serseri, ayyaş, perişan" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca rémbomai ρέμβομαι z "aklı perişan olmak, amaçsız ve dengesiz olmak" fiilinden türetilmiştir.
Fransızca vandalisme "amaçsız tahripkârlık, yıkıcılık" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1794 Henri Grégoire, Fr. din adamı.) Fransızca sözcük Vandale "455 yılında Roma kentini işgal ve tahrip eden Cermen kavmi" özel adından +ism sonekiyle türetilmiştir.
Bu arama sonucu toplam 3 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.