Ahver - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Ahver Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Türkçe sözcük, Ad halinde (renkler) kırmızı portakal rengi karışımı, kavrulmuş kahve veya çikolata rengi anlamına gelir. Türkçe dilinden alınan kahverengi kelimesi IPA: /kahˈveɾengi/, çoğulu IPA: /kahˈveɾenkleˈɾi/ anlamındadır. Türkçe sözcük, Ön ad halinde (renkler) kahve renkte olan anlamına gelir. Türkçe dilinden alınan kahverengi kelimesi IPA: /kahˈveɾengi/ anlamındadır.
Arapça smr kökünden gelen asmar أسمر z "siyaha yakın koyu kahverengi (sıfat)" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça sumrat سمرة z "koyu kahve rengi " sözcüğünden türetilmiştir.
Arapça smr kökünden gelen musāmarat مسامرة z "akşam sohbeti, akşam vakti toplanıp konuşma" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça samar سمر z "akşam karanlığı" sözcüğünün mufā'alat vezni (III) masdarıdır. Bu sözcük Arapça sumrat سمرة z "siyaha yakın koyu kahverengi" sözcüğü ile eş kökenlidir. Daha fazla bilgi için esmer maddesine bakınız.
Arapça mlw kökünden gelen imlāˀ إملاء z "dikte etme, yazı yazdırma" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice mlē מל z "1. dolu, 2. herekeli yani sesli harfleri bildiren noktaları doldurulmuş yazı" sözcüğünün ifˁāl vezni (IV) masdarı olabilir; ancak bu kesin değildir. Bu sözcük Aramice/Süryanice #mly מלי z "doldurma" kökünden türetilmiştir.
İspanyolca alpaca "Güney Amerika'ya özgü bir memeli hayvan, bu hayvanın yünü" sözcüğünden alıntıdır. İspanyolca sözcük Quechua (İnka) dilinde aynı anlama gelen alpako sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Quechua (İnka) dilinde pako "kızıl kahverengi" sözcüğünden türetilmiştir.
İtalyanca cappuccino "1. kahverengi külahlı cübbe giyen bir Katolik tarikatı, 2. üzerine çırpılmış krema eklenen kahve" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük İtalyanca cappuccio "külahlı cübbe" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için kapüşon maddesine bakınız.
Türkçe dilinden alınan kazanç kelimesi Sırtında hep aynı kahverengi elbise bulunduğuna göre fazla bir kazanç da sağlamıyordu. - C. Külebi anlamındadır.
Türkmence sözcük, Ad halinde Sarıya çalan açık kahverengi; bej, kumral anlamına gelir. İtalyanca sözcük, Ad halinde mela sözcüğünün çoğulu → elmalar anlamına gelir. Ad sözcük, Ad halinde bal anlamına gelir.
Bu arama sonucu toplam 8 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.