Afiye - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Afiye Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça ˁfw kökünden gelen ˁāfiyyat عافية z "hasta olmama hali, sağlık, canlılık" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için af maddesine bakınız.
Arapça χfy kökünden gelen χafīyat خفيّة z "gizli kapaklı şey, sır, insan yiyen bir tür cin" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için hafi maddesine bakınız.
Arapça ḳfw kökünden gelen ḳāfiyyat قافيّة z "beyit, şiirde kafiye" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ḳafw قفو z "peşinden gitme, izleme" sözcüğünün masdarıdır.
Arapça tuḥaf تحف z "hediyeler" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için tuhaf maddesine bakınız.
Arapça ḍaˁf ضعف z "zayıf olma, zaaf" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için zaaf maddesine bakınız.
Arapça mas̠nawī مثنوى z "her iki mısraı birbiriyle kafiyeli beyitlerden oluşan manzume" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça s̠ny kökünden gelen mas̠nū مثنو z "ikilenmiş, ikili" sözcüğünün nisbet halidir. Bu sözcük Arapça s̠anā ثنا z "ikiledi, ikiye katladı" fiilinin mefˁuludur. Daha fazla bilgi için sani maddesine bakınız.
Arapça scˁ kökünden gelen sacˁ سجع z "kafiyeli düzyazı" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça sacˁa سجع z "aralıksız uzun süre öttü veya konuştu" fiilinin masdarıdır. (NOT: Bu sözcük İbranice şagˁa שׁגע z "delirdi, sayıkladı" sözcüğü ile eş kökenlidir. İbranice sözcük Akatça şegû "kudurma, çıldırma" sözcüğü ile eş kökenlidir. )
İsveççe sözcük, Ad Ad sözcük, Ad halinde böbrek anlamına gelir.
Bu arama sonucu toplam 9 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.