Acel - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Acel Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça ˁcl kökünden gelen ˁacalat عجلة z "ivme, evecenlik" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ˁacila عجل z "acele etti" fiilinin masdarıdır.
Arapça ˁcl kökünden gelen mustaˁcal مستعجل z "acil olan, acele ettirilen" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça istiˁcāl إستعجال z "acele etme" sözcüğünün istifˁāl vezni (X) mefˁuludur. Daha fazla bilgi için acele maddesine bakınız.
İtalyanca azalea "kumlu toprakta yetişen bir çiçek" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük Yeni Latince aynı anlama gelen azalea sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: Linnaeus, İsv. doğabilimci (1707-1778).) Bu sözcük Eski Yunanca azaléos αζαλέος z "susamış, susuzluktan yanan" sözcüğünden türetilmiştir. Yunanca sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *asd- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *as- "yanmak" kökünden türetilmiştir.
Arapça ˁcl kökünden gelen ˁācil عاجل z "acele eden" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için acele maddesine bakınız.
Arapça ˁcl kökünden gelen ˁacūl عجول z "aceleci, hızlı" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için acele maddesine bakınız.
Arapça ˁcl kökünden gelen istiˁcāl إستعجال z "acele etme, aceleci olma" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için acele maddesine bakınız.
Arapça mhl kökünden gelen mahl مهل z "yavaştan alma, erteleme" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça mahala مهل z "yavaştan aldı, acele etmedi" fiilinin masdarıdır.
Arapça ˁcl kökünden gelen muˁaccal معجّل z "tecil edilmiş" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça taˁcīl تعجيل z "acele etme, acele ettirme" sözcüğünün tefˁîl vezni (II) mefˁuludur. Daha fazla bilgi için acele maddesine bakınız.
Arapça Any kökünden gelen taˀannī تأنّي z "acele etmeme, geciktirme" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça anāˀ أناء z "gecikme" sözcüğünün tefeˁˁul vezni (V) masdarıdır.
Türkçe év- "acele etmek" fiilinden +? sonekiyle türetilmiştir. Türkçe fiil Eski Türkçe évedi sözcüğünden evrilmiştir.
İtalyanca cedola "kağıt parçası, not, müsvedde" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük Geç Latince aynı anlama gelen schedula sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen scheda veya scida sözcüğünün küçültme halisidir. Latince sözcük Eski Yunanca sχédē σχέδη z "anlık, acele" sözcüğünden alıntıdır.
Türkçe év- "acele etmek, koşuşmak" fiilinden +AcAn sonekiyle türetilmiş olabilir; ancak bu kesin değildir. Daha fazla bilgi için ivedi maddesine bakınız.
Türkçe év- "acele etmek" fiilinden +mA sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için ivedi maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 15 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.