Zoon - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Zoon Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Fransızca zodiaque "12 canlı şeklinde tasvir edilen burçlar kuşağı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca zoidiakós ζῳδιακός z sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca zoîon veya zôon ζῳον/ζῶον z "canlı, hayvan" ve Eski Yunanca eîdos εῖδος z "şekil, görüntü" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için zoo+, ide maddelerine bakınız.
Fransızca ve İngilizce sadece bileşiklerde görülen zoo+ "hayvan" parçacığından alıntıdır. Fransızca parçacık Eski Yunanca zoîon veya zôon ζῳον/ζῶον z "yaşayan şey, hayvan" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca záō ζάω z "yaşamak" fiilinden +ion sonekiyle türetilmiştir. Yunanca fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *gʷyo- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *gʷeiə-1 "canlı olmak, yaşamak" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için can maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 2 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.