Zibi - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Zibi Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça zbn kökünden gelen zubūn زبون z "iç gömleği, entari" sözcüğünden alıntıdır.
Farsça yazılı örneği bulunmayan *zībīdī زيبيدى z "süslü, yakışıklı" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça zībīdan زيبيدن z "süslemek, yakışmak" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Farsça zīb زيب z "süs, güzellik" sözcüğünden türetilmiştir.
İngilizce feasibility "yapılabilirlik" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce feasible "yapılabilir" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Fransızca faisible "[esk.] yapılabilir" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca faire "yapmak" fiilinden türetilmiştir. Fransızca fiil Latince aynı anlama gelen facere, fact- fiilinden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için faktör maddesine bakınız.
Türkçe çubuk veya çıbık sözcüğünden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için çubuk maddesine bakınız.
Arapça saˁtar سعتر z "suni penis, zıbık" sözcüğünden türetilmiştir. Arapça sözcük Eski Yunanca sátyros σάτυρος z "1. keçi ayaklı ve çıplak fallus ile tasvir edilen efsane yaratığı, 2. Eski Yunanda takma fallus taşıyan oyuncuların oynadığı gülünç ve müstehcen oyun" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için satir maddesine bakınız.
Farsça yazılı örneği bulunmayan *zībīdī زيبيدى z "süslü, yakışıklı" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça zībīdan زيبيدن z "süslemek, yakışmak" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Farsça zīb زيب z "süs, güzellik" sözcüğünden türetilmiştir.
İngilizce dildo "1. kayığın küreklerinin bağlandığı çubuk, ıskarmoz, 2. yapay penis, zıbık" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcüğün kökeni belirsizdir.
Arapça mlw kökünden gelen imlāˀ إملاء z "dikte etme, yazı yazdırma" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice mlē מל z "1. dolu, 2. herekeli yani sesli harfleri bildiren noktaları doldurulmuş yazı" sözcüğünün ifˁāl vezni (IV) masdarı olabilir; ancak bu kesin değildir. Bu sözcük Aramice/Süryanice #mly מלי z "doldurma" kökünden türetilmiştir.
Türkiye Türkçesinde zıbırdak veya zıpırdak "zıp zıp hareket eden, yerinde durmayan" sözcüğü ile eş kökenlidir. Türkçe sözcük Türkiye Türkçesinde zıbırda- veya zıpırda- "zıplayarak hareket etmek" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Türkiye Türkçesinde zıp veya zıpır "sıçrama sesi" ses yansımalı sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için zıp maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 9 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.