Zaya - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Zaya Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça ḍyḳ kökünden gelen muḍāyaḳat مضايقة z "darlık, sıkışıklık" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ḍiyḳ ضيق z "daralma" sözcüğünün mufā'alat vezni (III) masdarıdır. Daha fazla bilgi için tazyik maddesine bakınız.
Arapça msḥ kökünden gelen masḥ مسح z "1. elle sığama, yağla ovma, ovarak temizleme, 2. abdestte azaya el sürme" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça masaḥa مسح z "ovdu" fiilinin masdarıdır.
Arapça ṭwl kökünden gelen mustaṭīl مستطيل z "uzun, uzayan, çekerek uzatılmış" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ṭūl طول z "uzama, uzunluk" sözcüğünün istifˁāl vezni (X) failidir. Daha fazla bilgi için tul maddesine bakınız.
Arapça zyd kökünden gelen muzāyadat مزايدة z "karşılıklı fiyat artırma" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ziyādat زيادة z "artma" sözcüğünün mufā'alat vezni (III) masdarıdır. Daha fazla bilgi için ziyade maddesine bakınız.
Fransızca fusée "havai fişek, uzaya fırlatılan roket" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Fransızca yazılı örneği bulunmayan *fus "mekik" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen fusus sözcüğünden evrilmiştir.
Fransızca sirène "canavar düdüğü" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1819 Cagniard de la Tour, Fr. mucit.) Fransızca sözcük Eski Yunanca Seirēn σειρήν z "bağırarak gemileri kazaya sürükleyen efsane yaratığı" özel adından türetilmiştir.
İtalyanca sbandito "sürgüne veya ağır cezaya mahkûm edilmiş kimse, forsa, hükümlü" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük İtalyanca sbandire "aforoz etmek, sürgün etmek" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Geç Latince aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *exbandire fiilinden evrilmiştir. Geç Latince fiil Germence yazılı örneği bulunmayan *bandan "bir yargı hükmünü ilan etmek" fiilinden ex+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için banal maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 7 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.