Zak - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Zak Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça arzāḳ أرزاق z "rızklar" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça rzḳ kökünden gelen rizḳ رزق z sözcüğünün çoğuludur. Daha fazla bilgi için rızk maddesine bakınız.
Arapça ḥḏḳ kökünden gelen ḥaḏāḳat حذاقة z "maharet, marifet" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ḥaḏiḳa "maharetli ve becerikli idi" fiilinin masdarıdır.
Arapça muḥafaḍat محفضة z ve Farsça kār كار z sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için muhafaza, +kâr maddelerine bakınız.
Arapça ḏkr kökünden gelen muḏākarat مذاكرة z "karşılıklı zikretme, fikir alışverişi, görüşme" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ḏakara ذكر z "andı" fiilinin mufā'alat vezni (III) masdarıdır. Daha fazla bilgi için zikir maddesine bakınız.
Arapça ḏkr kökünden gelen ḏākr ذاكر z "zikreden" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ḏakara ذكر z "andı, zikretti" fiilinin failidir. Daha fazla bilgi için zikir maddesine bakınız.
Arapça zḳm kökünden gelen zaḳḳūm زقّوم z "Kuran'da sözü edilen cehennem ağacı ve cehennem yemişi" sözcüğünden alıntıdır.
Farsça rāzakī رازكى z "Rey kentinde yetiştirilen bir tür üzüm" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça rāzī "Rey'li, Rey'e ilişkin" özel adından türetilmiştir. Bu sözcük Eski Farsça Ragā "Tahran'a yakın bir kent, Rey" özel adından türetilmiştir.
Eski Türkçe bir sözcükten evrilmiştir.
Eski Türkçe kızak sözcüğünden evrilmiştir.
Eski Türkçe tu- "durdurmak, tutmak" sözcüğünden türetilmiş olabilir; ancak bu kesin değildir. Daha fazla bilgi için dur- maddesine bakınız.
Farsça nāzuk نازك z sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için nazik maddesine bakınız.
Fransızca casaque "Ruslara özgü düğmesiz kısa yün giysi" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İtalyanca aynı anlama gelen casacca sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Casacco "Kazak, Güney Rusya akıncıları" özel adından türetilmiştir. Bu sözcük Türkçe kazak "saçı kazınmış kimse, asker, akıncı" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için kazak1 maddesine bakınız.
Fransızca ziczac veya zigzag "kırık çizgi, kırık çizgide hareket etme" sözcüğünden alıntıdır.
Türkçe dilinden alınan uzak kelimesi Fazla uzağa gitme. anlamındadır. Türkçe dilinden alınan uzak kelimesi Muallâ, uzaklardan bir ses duyar gibi oldu. - P. Safa anlamındadır. sözcük, Ön ad halinde uzak anlamına gelir. dilinden alınan uzak kelimesi Eski Türkçe uz anlamındadır. Türkmence sözcük, Ad halinde uzak, ırak anlamına gelir. Türkmence dilinden alınan uzak kelimesi uzun anlamındadır.
Bu arama sonucu toplam 14 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.