Yetti - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Yetti Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça kfw kökünden gelen iktifāˀ إكتفاء z "yetinme, yeterli sayma" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça kafā كفا z "kifayet etti, yetti" fiilinin iftiˁāl vezni (VIII) masdarıdır. Daha fazla bilgi için kifayet maddesine bakınız.
Arapça ḳdr kökünden gelen ḳadr قدر z "1. güçlü olma, gücü yetme, 2. kapasite, değer, kıymet, nicelik, ölçü, 3. Ramazan ayının 26cı gecesine verilen ad" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ḳadara veya ḳadira قدَر/قدِر z "1. güçlü idi, gücü yetti, -ebildi, 2. (Allah) emretti, buyurdu" fiilinin masdarıdır.
Arapça kfw kökünden gelen kifāyat كفاية z "yetme, yetişme, yardıma yetişme" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça kafā كفا z "yetti" fiilinin masdarıdır.
Arapça ḳdr kökünden gelen ḳudrat قدرة z "güç, iktidar" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ḳadara قدر z "gücü yetti" fiilinin ismi merresidir. Daha fazla bilgi için kadir1 maddesine bakınız.
Arapça kfw kökünden gelen mukāfāͭ مكافاة z "1. bedel verme, karşılığını ödeme, ödül verme, 2. bedel, ödül" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça kafā كفا z "yetti" fiilinin mufā'alat vezni (III) masdarıdır. Daha fazla bilgi için kifayet maddesine bakınız.
Arapça ḳdr kökünden gelen taḳdīr تقدير z "değer biçme, değerini belirleme, değer verme" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ḳadara قدر z "gücü yetti, boy ölçüştü" fiilinin tefˁîl vezni (II) masdarıdır. Daha fazla bilgi için kadir1 maddesine bakınız.
Eski Türkçe yéti veya yétti sözcüğünden evrilmiştir.
Eski Türkçe yéti veya yétti "7" sözcüğünden +mIş sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için yedi maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 8 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.