Yerleşim - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Yerleşim Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça ḳṣb kökünden gelen ḳaṣabat قصبة z "surla çevrili yerleşim, müstahkem yer" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ḳaṣb قصب z "kesme, koruma" sözcüğünün ismi merresidir.
Ermenice kom գոմ z "tüzel kişiliği olmayan tarımsal yerleşim, mezra, ağıl" sözcüğünden alıntıdır. Ermenice sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *gho-mo- "ahır, hayvan barınağı" biçiminden evrilmiştir.
Ermenice kiuġ veya kéġ գիւղ/գեղ z "köy, tüzel kişiliğe sahip tarımsal yerleşim" sözcüğünden alıntıdır. Ermenice sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *wel-i "topluluk, kalabalık, güruh" biçiminden evrilmiştir.
Fransızca ve İngilizce location "yerleşim, mevzi" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince locatio sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince locare "yerleştirme, bir yere koyma" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Latince locus "yer" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için lokal maddesine bakınız.
Fransızca placement "yerleşim, konum" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca placer "yerleştirmek" fiilinden +mentum sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için plase maddesine bakınız.
Fransızca château "müstahkem konut" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince castellum "küçük kale" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Latince castrum "'yolu kesilip ayrılmış yer', surla çevrili yerleşim veya kale, müstahkem yer, askeri garnizon" sözcüğünün küçültme halisidir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *kas-tro- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *kes-2 "kesmek" kökünden türetilmiştir.
Latince villa "1. tarımsal yerleşim, mezra [esk.], 2. çiftlik, kır evi" sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *weik-slā biçiminden evrilmiştir. Bu sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *weik-1 "konaklama yeri, köy, oba, mezra" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için ekoloji maddesine bakınız.
İngilizce conurbation "birkaç kentin birleşmesiyle oluşan büyük yerleşim alanı" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1915 P. Geddes, İng. sosyolog.) İngilizce sözcük Latince urbs "kent, şehir" sözcüğünden con+ önekiyle türetilmiştir.
Türkçe göç ve Türkçe oba "çadırlardan oluşan yerleşim" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için oba maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 9 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.