Yapımcı - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Yapımcı Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Fransızca accordéon sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Almanca akkordeon "bir müzik aleti" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1829 Cyril Demian, Avst. müzik aleti yapımcısı.) Bu sözcük Almanca akkord "akor" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için akor maddesine bakınız.
Fransızca clarinette "bir nefesli çalgı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İtalyanca aynı anlama gelen clarinetto sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: y. 1700 J.C. Denner, Nürnberg'li çalgı yapımcısı.) Bu sözcük İtalyanca clarino "borazan, av borusu" sözcüğünün küçültme halisidir. İtalyanca sözcük Latince clarus "1. yüksek (ses), 2. açık, berrak, aydınlık" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *klə-ro- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *kelə-2 "bağırmak, yüksek sesle çağırmak" kökünden türetilmiştir.
Fransızca motocyclette "motorlu bisiklet" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1897 Michel & Eugène Werner, Fr. bisiklet yapımcıları.) Fransızca sözcük Fransızca moteur "motor" ve Fransızca bicyclette "bisiklet" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için motor, bisiklet maddelerine bakınız.
Fransızca ve İngilizce thonet "bir tür mobilya" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Michael Thonet "Prusya doğumlu Avusturyalı mobilya yapımcısı (d. 1796)" özel adından türetilmiştir.
İngilizce schooner "bir tür yelkenli tekne" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1713 Andrew Robinson, İng. tekne yapımcısı.) İngilizce sözcük İngilizce to scoon "su yüzeyinde kaydırmak, kayarak gitmek" fiilinden alıntıdır.
Bu arama sonucu toplam 5 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.