Yapılı - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Yapılı Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Farsça āhār veya āhar آهار/آهر z "yüze sürülen aklık, yumurta akı ve nişastadan yapılıp kâğıda sürülen cila" sözcüğünden alıntıdır.
Türkçe sözcük, Eylem halinde Bir işin doğru ve yönetime uygun olarak yapılıp yapılmadığınıincelemek, murakabe etmek, teftişetmek, anlamına gelir.
Türkçe dilinden alınan yerinde kelimesi Yerinde konuşmak. anlamındadır. Türkçe dilinden alınan yerinde kelimesi Binbaşı, uzun boylu, ince yapılı, uzun kır bıyıklı, yaşlı ise de gücü yerinde, her işe eli yatan bir adam.” - M. Ş. Esendal anlamındadır. Türkçe sözcük, Çekimli ad halinde yer sözcüğünün 2. ve 3. tekil şahıs sahiplik şeklinin bulunma hâli anlamına gelir. Türkçe dilinden alınan yerinde kelimesi IPA: /jeɾinˈde/ anlamındadır.
Osmanlıca sözcük, Romanizasyon halinde Besleyen, yetiştiren, velinimet, koruyan" mânâsında birleşik kelimeler yapılır anlamına gelir.
Bu arama sonucu toplam 4 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.